Skip to main content

Pielęgnacja twarzy

Czy wiesz jak chronić skórę przed szkodliwymi skutkami smogu?

Nie ulega wątpliwości, że powietrze którym oddychamy w dzisiejszych czasach jest złej jakości. Oprócz licznych zanieczyszczeń i spalin jesteśmy narażeni na nowe zjawisko występujące pod nazwą "smog". Jest to nic innego jak połączenie dwóch słów z języka angielskiego smoke - dym i fog - mgła. Smog działa silnie destrukcyjnie na organizm i nie bez przyczyny od niedawna dyskutuje o nim cały świat. Zjawisko smogu oznacza współistnienie zanieczyszczenia powietrza oraz zjawisk atmosferycznych, takich jak mgła oraz bezwietrzna pogoda.

author-2

dr Dominika Kwaśniak
Lekarz Medycyny Estetycznej

Niestety coraz więcej jest już naukowo potwierdzonych doniesień o niekorzystnym wpływie smogu na organizm człowieka. Może on powodować choroby płuc, alergie, choroby serca, a nawet nowotwory. Ma on również niekorzystny wpływ na nasza skórę. Wchodzące w skład smogu związki chemiczne i pyły działają na skórę toksycznie niszcząc jej barierę ochronną i niekorzystnie wpływając na procesy regeneracyjne. Tak jak wpływ smogu na organizm w postaci chorób obserwujemy z opóźnieniem, zmiany na skórze widoczne są niemal błyskawicznie, nawet po kilkudniowym przebywaniu w środowisku o dużym stężeniu smogu. Toksyny w nim zawarte powodują, że cera staje się szorstka i szara, a jej koloryt nierównomierny. Wyglądamy starzej, jakbyśmy były zmęczone.

Pył i kurz osadzają się na skórze, co w efekcie prowadzi do zablokowania porów i zaburzenia procesów wymiany gazowej i wodnej, czyli powoduje, że skóra przestaje "oddychać". Trudno jest jej zatem utrzymać odpowiednie nawilżenie. Osłabieniu ulega także płaszcz ochronny skóry, czyli warstwa wodno-lipidowa. Skóra w efekcie staje się sucha, może się nawet łuszczyć. Pozbawiona mechanizmów obronnych cera jest bardziej wrażliwa na czynniki drażniące. Jeśli dodatkowo narażona jest na wpływ suchego powietrza, wiatr lub mróz, płaszcz wodno-lipidowy ulega uszkodzeniu i w konsekwencji łatwiej wnikają w skórę alergeny wywołując liczne reakcje alergiczne. Skóra staje się wówczas zaczerwieniona, swędząca, może pojawić się pokrzywka, a nawet tendencje do egzemy. Smog powoduje także nadprodukcję ebum, a w konsekwencji trądzik.

Okazuje się także, że zmiany w składzie warstwy wodno-lipidowej pod postacią zaniku lipidów mogą być nieodwracalne. Niestety smog oddziaływuje niekorzystnie na wszystkie, także głęboko położone warstwy skóry, a zanieczyszczenia powietrza wnikając przez uszkodzoną barierę ochronną skóry przyspieszają proces jej starzenia. Związane jest to z wolnorodnikową teorią starzenia.

Wolne rodniki to małe cząstki siejące w organizmie ogromne spustoszenie. W normalnych warunkach działanie destrukcyjne wolnych rodników jest neutralizowane przez przeciwutleniacze, czyli substancje chemiczne, które możemy dostarczyć organizmowi, np. z pożywienia, kremów itp. Smog zaburza równowagę pomiędzy ochronnym działaniem przeciwutleniaczy, a niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Skóra narażona jest na stres oksydacyjny i reaguje podobnie jak my będąc w stresie. Komórki narażone na atak wolnych rodników ulegają uszkodzeniu. W skórze destrukcja melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za koloryt powoduje powstanie przebarwień, co widoczne jest najczęściej na odkrytych częściach ciała. Na twarzy cera przybiera rożne odcienie, które bardzo często trudno jest zamaskować nawet dobrymi kosmetykami. Smog oddziałując na głębsze warstwy skóry, zaburza również procesy regeneracji komórek. Uszkodzone fibroblasty nie produkują białek napinających skórę, czyli elastyny i kolagenu. Skóra wiotczeje i tworzą się zmarszczki.

smog2

Jak chronić się przed negatywnymi skutkami smogu?

Smog uaktywnia proces starzenia komórek nawet już u osób młodych. Warto więc odpowiednio wcześnie zadbać o prawidłową ochronę przed smogiem. Przede wszystkim najlepiej go unikać. W dni, gdy zawartość pyłów przekracza normy zdrowotne należy zminimalizować ilość czasu spędzanego na powietrzu. Wdychaniu zanieczyszczeń można również zapobiec używając specjalnych masek antysmogowych. Aby uchronić się przed niekorzystnymi procesami zachodzącymi w skórze, zaleca się specjalną pielęgnację.

  • Istotnym jej elementem jest oczyszczanie skóry, zawsze minimum dwa razy dziennie, najlepiej zaraz po przyjściu do domu.

  • Należy używać kosmetyków typu olejek w wodzie, aby dokładnie zmyć wszystkie zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Idealnym preparatem myjącym będzie taki, który w składzie ma dodatkowo składniki nawilżające, np. kwas hialuronowy.

  • W miesiącach zimowych, kiedy w powietrzu jest najwięcej smogu należy unikać intensywnego złuszczania naskórka, aby dodatkowo go nie uszkadzać i nie narażać na wnikanie zanieczyszczeń w głębsze warstwy skóry.

  • Następnym krokiem, chroniącym naszą skórę przed szkodliwym działaniem smogu jest preparat z antyoksydantami. Związki o właściwościach przeciwutleniaczy stosowane w kremach to najczęściej kwas hialuronowy, który zapewnia skórze odpowiednie nawilżenie i aktywuje procesy regeneracyjne, witamina E oraz witamina C. Neutralizują one wolne rodniki, które dostają się wgłąb skóry wraz z toksynami.

  • Kolejnym istotnym elementem jest uszczelnienie płaszcza wodno-lipidowego, dzięki zastosowaniu produktów z witaminę E w składzie.

  • Warto zadbać także o ochronę przed promieniami słonecznymi. Są one jednym z czynników powodujących stres oksydacyjny, uszkadzając i przesuszając skórę. Zwracajmy uwagę czy krem, którego używamy ma w składzie filtr SPF.

  • Obcenie na rynku dostępne są kosmetyki specjalnie przeznaczone do ochrony przed zanieczyszczeniami środowiska. Zawierają one w swoim składzie antyoksydanty, składniki nawilżające oraz filtry przeciwsłoneczne.