Pytania do naszego eksperta
1. Jak radzić sobie z przebarwieniami na dłoniach? O czym świadczą, czy można im zapobiec?
Przebarwienia na dłoniach powstają najczęściej pod wpływem niekorzystnego działania promieni słonecznych. Ryzyko przebarwień posłonecznych zwiększa się na skutek zbyt intensywnego i częstego opalania się, zwłaszcza w solarium. Również zwiększa je stosowanie preparatów fotouczulających (hormony, niesterydowe leki przeciwzapalne, tetracykliny, furosemid, retinoidy, preparaty z zielem dziurawca, niektóre olejki: pomarańczowy, cynamonowy). Gorsza kondycja skóry – jej przesuszenie, uszkodzony płaszcz hydrolipidowy – sprzyja również powstawaniu przebarwień.
Aby im zapobiegać, należy profilaktycznie stosować kremy z filtrami UV. Jeśli już się pojawią, zajmijmy się nimi w sposób szczególny. Należy używać dobrych, przebadanych pod względem skuteczności kremów (krem może zawierać bardzo dobre produkty, ale przy niewłaściwym ich połączeniu lub braku odpowiednich substancji towarzyszących jego skuteczność może być niewielka). W tym konkretnym przypadku krem powinien zawierać również substancje rozjaśniające. Warto również stosować na ręce peelingi, które usuną zrogowaciałe komórki, co będzie działać rozjaśniająco na skórę i ułatwi wchłanianie się kremu.
2. Moja skóra dłoni jest zniszczona, pomarszczona. Mimo że mam trzydzieści parę lat, to moje ręce przypominają dłonie staruszki. Co zrobić, by je odmłodzić?
Prawdopodobnie skóra rąk jest bardzo odwodniona. Odwodnienie, które zaburza metabolizm komórek oraz pracę i funkcję ochronną płaszcza hydrolipidowego, otwiera szeroko drogę na destrukcyjne działanie wolnych rodników tlenowych. Dlatego proces starzenia się zachodzi w takiej skórze znacznie szybciej.
To, co na pewno trzeba wdrożyć do codziennej praktyki, to kilkakrotne nakładanie kremu, każdego dnia, a wieczorem umycie rąk żelem peelingującym, tzw. scrubem. W tej konkretnej sytuacji powinno się stosować różne kremy na przemian i zalecany jest krem zawierający prowitaminę B5 – w celu jej zmiękczenia i lepszego nawilżenia – oraz krem odżywczy. Mogą się tu sprawdzić kremy zawierające malinę nordycką, która ma udowodnione właściwości silnie odżywiające skórę.
3. Kiedy używać kremy nawilżającego, a kiedy – odżywczego?
Kremy nawilżające stosujemy latem, kiedy powietrze jest suche i ciepłe. Kremy odżywcze stosujemy przez cały rok, ale zimą są to podstawowe kremy do rąk i powinny być aplikowane kilka razy dziennie.
4. Czy skóra może przyzwyczaić się do kremu do tego stopnia, że krem przestanie na nią działać?
Raczej jest to mało prawdopodobne. Może wystąpić znudzenie się danym kremem lub zapachem, ale krem będzie dalej działał.
5. Jak często powinniśmy zmieniać krem do rąk?
Powinniśmy stosować te kremy, które działają i odpowiadają naszym potrzebom (stan skóry, zapach, wchłanialność). Natomiast pora roku może warunkować zmianę kremu: zimą powinien to być krem odżywczy, regenerujący, latem natomiast – nawilżający i rozjaśniający.
Dr Urszula Brumer
Lekarz medycyny estetycznej