Dłonie są wizytówką kobiety

Nasze dłonie codziennie wykonują tysiące czynności – tworzą, pielęgnują, pracują, witają się i żegnają. Są naszą wizytówką i zdradzają nasz wiek. Dlatego o dłonie warto zacząć dbać jeszcze wtedy, gdy są młode.
Jak skutecznie pielęgnować dłonie i zachować jak najdłużej ich młody wygląd? Przeczytaj porady eksperta marki NEUTROGENA® – dr Urszuli Brumer.

Dlaczego skóra na dłoniach staje się podrażniona i przesuszona?

Nasze dłonie nieustannie wystawione są na działanie czynników drażniących, takich jak zmienne temperatury. Nasze dłonie nie lubią skrajnych temperatur. Skóra rąk wystawionych na działanie niskiej temperatury – bez ochrony i odpowiedniej pielęgnacji – szybko ulega spierzchnięciu. Dzieje się tak, ponieważ gruczoły łojowe spowalniają swoją pracę i dochodzi do zaburzenia warstwy łojowej płaszcza hydrolipidowego. Staje się on cięższy, bardziej zwarty, co prowadzi do szybszej utraty wody.

 

Natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zbyt wysoka temperatura też ma wpływ na kondycję rąk. Ciepłe, suche powietrze sprzyja nadmiernemu parowaniu wody (naturalny proces chłodzenia i utrzymywania równowagi cieplnej organizmu) – na początku z wierzchniej warstwy skóry, czyli naskórka, a następnie z głębszych warstw skóry.

 

Wysuszenie skóry dłoni powoduje też mydło. Podczas mycia usuwamy ze skóry nie tylko zanieczyszczenia, ale również pokrywające ją sebum, odpowiedzialne za regulację gospodarki wodnej skóry. Ponadto większość mydeł posiada zasadowe pH – naturalne pH skóry jest kwaśne, bo taki odczyn chroni ją przed różnego rodzaju drobnoustrojami. Zmiana pH na zasadowe sprzyja powstawaniu stanów zapalnych w obrębie skóry, a to przerywa jej ciągłość i sprzyja utracie wody.

Skuteczna pielęgnacji dłoni

Najczęstsze problemy, które dotykają skórę dłoni to:

  • utrata elastyczności,
  • szorstkość i przesuszenia,
  • przebarwienia,
  • spierzchnięcie,
  • bolesność i zaczerwienienia.


Aby uniknąć powyższych problemów, wystarczy wprowadzić proste zasady pielęgnacji skóry dłoni:
1. Dbaj o skórę niezależnie od pory roku i codziennie – niech to stanie się Twoją rutyną.
2. Kremuj dłonie kilka razy dziennie, najlepiej od 3 do 5 razy dziennie.
3. Poza regularnym kremowaniem stosuj peeling – przynajmniej raz w tygodniu.
4. Używaj kremów, których działanie jest dłuższe. To, jak nasza skóra zachowuje się godzinę po użyciu kremu, jest miarą skuteczności jego działania.
5. Kiedy wykonujesz manicure hybrydowy, zastosuj krem z filtrem, który chroni przed promieniowaniem lampy.
6. Do sprzątania zawsze używaj rękawiczek i po zakończeniu zastosuj krem o działaniu odżywczym i natłuszczającym.
7. Dopasuj krem do wieku – tak jak do skóry twarzy, tak i do skóry dłoni powinniśmy dobierać kremy w zależności od wieku jak i zmian na skórze.
8. Wybieraj kremy tylko takie, których skład został opracowany przy współudziale lekarzy dermatologów, a działanie składników – przebadane klinicznie.

Pielęgnacja odpowiednia do wieku skóry

Pielęgnacja skóry młodej, która jest napięta i elastyczna, to bardziej profilaktyka niż regeneracja. W tym celu powinny być stosowane przede wszystkim kremy nawilżające, za wyjątkiem przebywania w niskich temperaturach, bo wtedy nawet młoda skóra powinna być natłuszczana, by ją zabezpieczać przed szkodliwym działaniem mroźnego powietrza.

Skóra osób po 35 roku życia wymaga już nie tylko nawilżania, ale również ochrony przed promieniami UV. Skóra od 30. roku życia zaczyna już tracić elastyczność, łatwiej też wtedy o przebarwienia. Zimą powinna być zabezpieczana dobrymi kremami regenerującymi.

Po 45. roku życia głównie stosujemy kremy odżywcze i regenerujące, bo pielęgnacja takiej skóry to przede wszystkim działanie polegające na jej wzmacnianiu i odbudowie. W słoneczne dni, niezależnie od pory roku, powinniśmy stosować krem z filtrem UV.

Sprawdzone składniki w pielęgnacji dłoni

Gliceryna

jest substancją o niezwykłych właściwościach hydrofilowych i lipofilowych: doskonale nawilża i natłuszcza, doskonale wnika do warstwy rogowej naskórka. Obniża również punkt zamarzania, dlatego jest idealnym składnikiem pielęgnującym skórę w niskich temperaturach.

Pantenol

(prowitamina B5) ma właściwości zmiękczające, co pomaga usunąć zrogowaciałe komórki naskórka oraz wspiera jego regenerację i odnowę. Ułatwia to również wchłanianie substancji aktywnych z kremów.

Malina nordycka

to owoc ceniony w kosmetyce, ponieważ dostarcza skórze przeciwutleniacze, witaminę C i substancje odżywcze, które mają właściwości regenerujące.

Bisabolol

to substancja łagodząca, redukująca powstawanie podrażnień skóry. Ma to istotne znaczenie szczególnie w warunkach zimowych, kiedy skóra staje się szorstka i zaczerwieniona.

Pytania do naszego eksperta

1. Jak radzić sobie z przebarwieniami na dłoniach? O czym świadczą, czy można im zapobiec?

Przebarwienia na dłoniach powstają najczęściej pod wpływem niekorzystnego działania promieni słonecznych. Ryzyko przebarwień posłonecznych zwiększa się na skutek zbyt intensywnego i częstego opalania się, zwłaszcza w solarium. Również zwiększa je stosowanie preparatów fotouczulających (hormony, niesterydowe leki przeciwzapalne, tetracykliny, furosemid, retinoidy, preparaty z zielem dziurawca, niektóre olejki: pomarańczowy, cynamonowy). Gorsza kondycja skóry – jej przesuszenie, uszkodzony płaszcz hydrolipidowy – sprzyja również powstawaniu przebarwień.

Aby im zapobiegać, należy profilaktycznie stosować kremy z filtrami UV. Jeśli już się pojawią, zajmijmy się nimi w sposób szczególny. Należy używać dobrych, przebadanych pod względem skuteczności kremów (krem może zawierać bardzo dobre produkty, ale przy niewłaściwym ich połączeniu lub braku odpowiednich substancji towarzyszących jego skuteczność może być niewielka). W tym konkretnym przypadku krem powinien zawierać również substancje rozjaśniające. Warto również stosować na ręce peelingi, które usuną zrogowaciałe komórki, co będzie działać rozjaśniająco na skórę i ułatwi wchłanianie się kremu.

2. Moja skóra dłoni jest zniszczona, pomarszczona. Mimo że mam trzydzieści parę lat, to moje ręce przypominają dłonie staruszki. Co zrobić, by je odmłodzić?

Prawdopodobnie skóra rąk jest bardzo odwodniona. Odwodnienie, które zaburza metabolizm komórek oraz pracę i funkcję ochronną płaszcza hydrolipidowego, otwiera szeroko drogę na destrukcyjne działanie wolnych rodników tlenowych. Dlatego proces starzenia się zachodzi w takiej skórze znacznie szybciej.

To, co na pewno trzeba wdrożyć do codziennej praktyki, to kilkakrotne nakładanie kremu, każdego dnia, a wieczorem umycie rąk żelem peelingującym, tzw. scrubem. W tej konkretnej sytuacji powinno się stosować różne kremy na przemian i zalecany jest krem zawierający prowitaminę B5 – w celu jej zmiękczenia i lepszego nawilżenia – oraz krem odżywczy. Mogą się tu sprawdzić kremy zawierające malinę nordycką, która ma udowodnione właściwości silnie odżywiające skórę.

3. Kiedy używać kremy nawilżającego, a kiedy – odżywczego?

Kremy nawilżające stosujemy latem, kiedy powietrze jest suche i ciepłe. Kremy odżywcze stosujemy przez cały rok, ale zimą są to podstawowe kremy do rąk i powinny być aplikowane kilka razy dziennie.

4. Czy skóra może przyzwyczaić się do kremu do tego stopnia, że krem przestanie na nią działać?

Raczej jest to mało prawdopodobne. Może wystąpić znudzenie się danym kremem lub zapachem, ale krem będzie dalej działał.

5. Jak często powinniśmy zmieniać krem do rąk?

Powinniśmy stosować te kremy, które działają i odpowiadają naszym potrzebom (stan skóry, zapach, wchłanialność). Natomiast pora roku może warunkować zmianę kremu: zimą powinien to być krem odżywczy, regenerujący, latem natomiast – nawilżający i rozjaśniający.


Dr Urszula Brumer

Lekarz medycyny estetycznej

Inteligentne nawilżanie

Pierwszy Krem do rąk NEUTROGENA® Formuła Norweska pojawił się w sprzedaży w 1972 roku i w krótkim czasie zapewnił marce NEUTROGENA® rangę kultowej.

Czerpiąc z rozległego doświadczenia, marka NEUTROGENA® stworzyła kolejne produkty, które odpowiadają na potrzeby konsumentów. Specjalnie opracowane kremy do rąk to między innymi: skoncentrowany krem do rąk (zapachowy i bezzapachowy), Intensywnie regenerujący krem do pielęgnacji rąk, Szybko wchłaniający się krem do rąk dla osób, którym zależy na czasie, Krem do rąk i paznokci – łączący dwie korzyści w jednym – oraz Krem do rąk przeciw starzeniu się skóry, który zmniejsza i rozjaśnia przebarwienia. 

Ustawienia plików Cookie

Strona zarządzana jest przez JNTL Consumer Health (Poland) sp. z o.o., ul. Iłżecka 24, 02-135 Warszawa. Spółka zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS 00000322278, NIP 113-00-20-467, wysokość kapitału zakładowego: 39.751.500 PLN. JNTL Consumer Health (Poland) sp. z o.o. ponosi wyłączną odpowiedzialność za treści zawarte na niniejszej stronie.
Strona jest przeznaczona dla użytkowników z Polski. Ostatnia aktualizacja: 01/02/2023

Strona została zoptymalizowana pod kątem przeglądarek: Internet Explorer 7 i wyższych, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Safari Zalecana rozdzielczość: 1024 x 768 pikseli

;